Prechod na navigáciu Hlavné menu
NÁMORNÁ ŠKOLA V BRATISLAVE
eng

Informácie o štúdiu, poplatky

Ponuka štúdia na Námornej škole v Bratislave na školský rok 2016/2017:

Študijný odbor:             Námorný strojný dôstojník

Podmienky nástupu na štúdium:

1. Ukončená stredná škola

2. Dobrý zdravotný stav - preveruje lekár pre námorníkov. Zrak - prípustné do 3 dioptrií za podmienky, že s okuliarmi vidíte dobre

3. Angličtina - aspoň základy, na škole je veľmi intenzívna výučba angličtiny (8 hodín za týždeň)

4. Vek - prednostne 18-30, výnimočne do 35

5.  Tento študijný odbor je len pre mužov

Prijímacie konanie:

1. Vyplníte a zašlete nám prihlášku

2. My Vám pošleme zoznam požadovaných zdravotných vyšetrení, podľa ktorého si vyšetrenia urobíte.

3. Na vstupnom pohovore s prezentáciou, absolvujete test z angličtiny a psychologický test.

Zvláštne prijímacie skúšky - napr. matematika atď. - nie sú. Každý kto ukončil strednú školu, ovláda aspoň základy anglického jazyka a je zdravý, môže študovať na námornej škole.

O štúdiu:

Študuje sa dennou formou, vyučujú sa len odborné predmety a angličtina. Štúdium je rozdelené nasledovne:

-  Prvý ročník (dva semestre) - teória v škole

- Druhý ročník - 12-mesačná prax na mori, ktorá je rozdelená do dvoch kontraktov po 6 mesiacov.  Počas praxe dostáva kadet kadetskú mzdu vo výške cca 500 EUR.+ poistenie, lodná spoločnosť mu hradí cestu na loď a z lode. Ubytovanie a strava sú, samozrejme, zdarma. Prax pomáha zaistovať škola (na ostatných námorných školách si prax hľadajú študenti sami). Naloďovanie na prax nie je hromadné, ale každý kadet ide obyčajne na inú loď .

- Tretí ročník (jeden semester) - teória, záverečné skúšky (škola) a nakoniec kvalifikačné dôstojnícke skúšky pred komisiou Námorného úradu.

Platby sú rozdelené nasledovne:

1. ročník – (8 mesiacov) mesačná platba 400 EUR = 3200 Eur

2. ročník – námorná prax - kadet zarába 12 mesiacov na mori, takže nemusí platiť zo svojich peňazí, ale zo zárobku (počas praxe je výška splátky 350 EUR/mesiac), t.j. za 12 mesiacov = 4200 Eur.  Priemerný plat kadeta je 500 EUR, takže celkový zárobok je cca 6000 EUR.

3. ročnik – 4 x 400 EUR (mesačná platba) = 1600 Eur

Obyčajne sa platia mesačné splátky, niektorí študenti si vyberú splátky po semestroch.

Jednorázové poplatky:  210 EUR za kolky na preukazy STCW a námornícku knižku, 150 Eur príplatok za uniformu.

Po   úspešnom absolvovaní dôstojníckych skúšok sa absolvent stane námorným strojným dôstojnikom, získa medzinárodne platný  preukaz spôsobilosti.  Nie je rozdiel medzi preukazom spôsobilosti, ktorý získa absolvent pomaturitnej námornej školy a tým, ktorý získa absolvent vysokej námornej školy.

Uplatnenie na námornom trhu práce je vynikajúce - viď info.  Obvykle lodná spoločnosť, u ktorej študent vykonáva prax a osvedčí sa, mu po absolvovaní dôstojníckych skúšok ponúkne prácu už ako strojnému dôstojníkovi. Strojný dôstojník si však dokáže nájsť prácu aj mimo tejto spoločnosti, pretože situácia na námornom trhu práce je pre strojných dôstojníkov veľmi priaznivá. Strojní dôstojníci sa po určitom čase strávenom na mori a získaní dostatočných skúseností môžu zamestnať ako technickí inšpektori priamo v lodnej spolocnosti - na pevnine, pretože v niektorých pozíciách v lodných spoločnostiach musia pracovať ľudia s praxou na mori.

Začiatok 1.semestra - viď info

Študiný odbor:                   Námorný palubný (navigačný) dôstojník

Požiadavky a podmienky sú rovnaké ako u strojného dôstojníka, rozdiel je len v maximálnom veku pri nástupe na štúdium - do 25 rokov.

Začiatok 1.semestra - viď info

dnes je: 19.11.2017