Prechod na navigáciu Hlavné menu
NÁMORNÁ ŠKOLA V BRATISLAVE
eng

IMO - Medzinárodná námorná organizácia

MEDZINÁRODNÁ NÁMORNÁ ORGANIZÁCIA - INTERNATIONAL MARITIME ORGANISATION, IMO (LONDON)

IMO je organizácia, zastrešujúca celú svetovú námornú plavbu po stránke právnej, vydáva záväzné nariadenia a pokyny pre oblasť námornej plavby. V rámci viacerých medzinárodných dohôd, podpísaných a prijatých členskými štátmi IMO, sú aj dve základné dohody:

1. SOLAS (Safety of Life at Sea) - dohoda, ktorá jednak do detailu reguluje konštrukciu a vybavenie námorných lodí od položenia kýlu až po dokončenie stavby lode, počet, konštrukciu a množstvo záchranných prostriedkov na lodi atď. K jej prijatiu došlo po prvýkrát po prvej svetovej vojne najmä z dôvodov, ktoré viedli ku potopeniu Titanicu. Je to vlastne akási "biblia" konštruktérov lodí, námorných administratív signatárskych štátov dohody a námorných dôstojníkov.

2. STCW 1978/1995 (International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers, 1978, ammended in 1995) - medzinárodná dohoda, prijatá v pôvodnej forme v Londýne v r. 1978 a zmenená v r. 1995. Upravuje všetky podrobnosti výcviku posádok námorných lodí, dĺžku praxe a kvalifikačné podmienky, ktoré musí uchádzač o prácu na námornej lodi spĺňat na získanie toho-ktorého preukazu spôsobilosti.

IMO vydáva množstvo odbornej literatúry, aktuálnych štatistík z oblasti námornej dopravy, okrem iného aj štatistiky a prognózy vývoja na námornom trhu práce - napr. počet chýbajúcich námorných dôstojníkov a predpokladaný vývoj ich deficitu. K 31.12.2008 bol podľa IMO deficit dôstojníkov cca 30.000 a to aj napriek  kríze a vzniku nových výcvikových zariadení na prípravu dôstojníkov. IMO vydáva aj filmy, ktoré majú za úlohu priblížiť problematiku námornej plavby záujemcom o prácu na pozícii dôstojníka. Posledný aktuálny film si môžete pozrieť tu


                                               


 

webygroup

dnes je: 18.6.2018

meniny má: Vratislav

podrobný kalendár


764784

Úvodná stránka