Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
NÁMORNÁ ŠKOLA V BRATISLAVE
eng

O PROFESII

 

 

Povolanie námorného dôstojníka sa líši od iných, "suchozemských"  povolaní vo viacerých aspektoch:     

1. námornícke povolanie je túlavé povolanie, človek je neustále na inom mieste sveta

2. aby sa človek stal námorným dôstojníkom musí absolvovať prax v pozícii radového námorníka so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane ťažkej fyzickej práce                                               

3. strojný dôstojník musí ovládať široké spektrum zručností a musí poznať náuky počnúc technických kreslením, základmi konštrukcie strojov  až po lodné strojovne a simulátor lodnej strojovne. Palubný dôstojník (navigátor) musí ovládať náuky počnúc klasickou navigáciou, cez astronomickú navigáciu, dôkladnú znalosť technických navigačných prístrojov a zariadení, teóriu a konštrukcie lode, námorné právo, meteorológiu, oceánografiu, manévrovanie atď. Musí ovládať postupy pri nakládke a vykládke, výpočty stability lode.

Od námorného dôstojníka sa vyžaduje veľká psychická aj fyzická odolnosť, musí byť schopný zvládnuť nielen sám seba, ale v prípade potreby aj podriadených členov lodnej posádky. Preto sa pred nástupom na námorné školy kontroluje zdravotný stav uchádzačov ako aj psychická zdatnosť.

Náplňou práce navigačného dôstojníka na mori je bezpečná navigácia lode, teda bezpečné vedenie lode z bodu A do bodu B na zemeguli. Počas postoja lode v prístave dohliada na nakládku a vykládku lode.

Strojní dôstojníci majú na starosti prevádzku hlavného motora, pomocných motorov, ďalších strojných a chladiarenských zariadení a lodných žeriavov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár


870383

Úvodná stránka