Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
NÁMORNÁ ŠKOLA V BRATISLAVE
eng

O PROFESII

Vnútrozemská vodná doprava trpí už niekoľko rokov vážnym nedostatkom vzdelaného a kvalifikovaného lodného personálu. Členovia posádok, ktorí boli vyškolení kvalitnou strednou školou Dunajplavby, sú už vo vyššom veku a za niekoľko rokov začnú odchádzať do penzie. Keďže za nich nie je kvalitná náhrada, a uvedená stredná škola už dlhý čas nefunguje, na Námornej škole v Bratislave sa otvára nový študijný odbor. Tento má za cieľ vyškoliť po teoretickej aj praktickej stránke budúcich lodných kapitánov vnútrozemskej plavby. Forma štúdia bola prevzatá z námornej plavby, kde podobným spôsobom prebieha výcvik námorných dôstojníkov napr. aj v Anglicku. Študent bude plávať na lodi a v pravidelných intervaloch sa bude vracať do školy.

                                                                                                                                                                           Práca na riečnej lodi – kapitán
Ako kapitán riečnej lode môžete pracovať ako na nákladných tak aj na výletných lodiach. Nákladné lode majú väčšinou malé posádky (cca 3 ľudia), na výletných je profesionálna posádka väčšia (plus obslužný personál – čašníci, barmani, kuchári, chyžné ...). Plat riečneho kapitána sa pohybuje od 3.900 do 4.500 EUR, pričom plat je vyplácaný počas práce na lodi (4 týždne) – počas pobytu doma plat v prípade nákladných lodí nie je. V prípade niektorých veľmi dobrých firiem s výletnými loďami dostáva posádka plat aj počas pobytu doma.

Kapitán je zodpovedný za celkovú prevádzku lode, dodržiavanie národných aj medzinárodných predpisov bezpečnosti plavby a bezpečnosti práce, bezpečnú nakládku a vykládku lode atď.  Kapitáni vnútrozemskej plavby výborne ovládajú manévrovanie a tzv. pilotáž, keďže neustále plávajú po širších alebo užších riečnych tokoch alebo prieplavoch / kanáloch (napr. v Holandsku). Je to pekná a zaujímavá práca.


 

webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár


870358

Úvodná stránka