Prechod na navigáciu Hlavné menu
NÁMORNÁ ŠKOLA V BRATISLAVE
eng

ÚVOD

Azda každý chlapec či mladý muž aspoň niekedy snívajú o tom, že by sa stali námorníkmi. Je to skôr taký chlapčenský sen, ktorý sa s pribúdajúcimi rokmi a dospievaním vytráca. Otázka je, prečo je to tak ? Nuž, doteraz len veľmi málo mladých mužov dokázalo dotiahnuť mladícke sny do reality a naozaj sa stať námorníkmi. Niektorí sa stali radovými členmi mužstva, keď sa prihlásili do niektorého z bývalých československých plavebných podnikov a priamo na lodi získavali prax a skúsenosti. Ale niektorí sa naopak prihlásili na vysoké námorné školy, najviac do Poľska a bývalého Sovietskeho zväzu, sem-tam aj do bývalej Juhoslávie. Po úspešnom absolvovaní vyskoškolského štúdia sa stali námornými dôstojníkmi, či už navigátormi alebo strojnými dôstojníkmi.  

                                                                                                               

1. AKTUÁLNY STAV SVETOVEJ OBCHODNEJ FLOTILY

Západoeurópske lodiarske firmy zanedbali priebežný výcvik nových dôstojníkov a spamätali sa neskoro. Pomaly v hodine dvanástej zúfalo hľadajú aktívnych dôstojníkov, aby ich lode mohli vôbec plávať. Filipínci sa ako dôstpjníci veľmi neosvedčili a naviac vo viacerých  západoeurópskych štátoch poskytujú vlády výhody firmám, ktoré zamestnajú námorníkov zo štátov Európskej únie a vrátia svoje lode pod národné vlajky. Mnohé firmy totiž mali alebo stále majú svoje lode zaregistrované pod tzv. lacnou vlajkou (Panama, Libéria atď.), ktoré im umožňovali ich lacnejšiu prevádzku.

Možno teda povedať, že momentálne je na svete a najmä v Európe kríza námorných dôstojníkov, je ich veľmi málo a firmy sa priam bijú o tých, ktorí sú k dispozícii (ako je tomu v prípade strojných dôstojníkov). Podľa poslednej štúdie organizácií BIMCO/ISF z vlaňajšieho roku sa očakáva v rámci celosvetovej obchodnej flotily v r. 2015 deficit dôstojníkov cca 13.000 - 18.000 (štúdia na základe údajov z viac než 100 významných lodných spoločností).


2. MOŽNOSŤ PRE SLOVENSKÝCH A ČESKÝCH CHLAPCOV

Na základe uvedených faktov vznikla v spolupráci s pomaturitnou Námornou školou zo Štetína, Poľsko, nová Námorná škola v Bratislave. Škola je organizovaná tak isto ako jej partnerská škola zo Štetína, teda ako pomaturitné štúdium v trvaní 2,5 roka. Súkromná pomaturitná námorná škola vznikla ako alternatíva k vysokej námornej škole a vychováva mladých dôstojníkov v rýchlejšom tempe – síce bez akademického titulu, ale zato s oveľa rýchlejším nástupom do praxe. Vytvorením námornej školy na Slovensku sme vyšli v ústrety študentom, ktorí nebudú musieť prekonávať jazykovú bariéru pri štúdiu, ale budú študovať v slovenčine. Zo skúseností z predchádzajúcichrokov, kedy naša firma vysielala študentov na námorné školy do Poľska vieme, že práve jazyková bariéra bola hlavným faktorom rozhodnutia radšej nenastúpiť na školy v Poľsku.


Škola poskytuje mladým ľuďom  možnosť stať sa po 2,5 ročnom štúdiu palubnými alebo strojnými dôstojníkmi. Kto je to palubný a kto strojný dôstojník a všetky kvalifikačné stupne v týchto funkciách, ako aj náplň a priebeh štúdia budú vysvetlené priamo záujemcom o štúdium. Odborná prax počas školy sa vykonáva na námorných obchodných lodiach.

Táto ponuka je vynikajúcou šancou pre mladých ľudí najmä v terajšej situácii, keď nezamestnanosť je v mnohých oblastiach Slovenska veľmi vysoká, keď mladí ľudia odchádzajú do zahraničia (Anglicko, Írsko) za najčastejšie nekvalifikovanou prácou a nízkymi zárobkami – po odpočítaní nákladov na stravu, ubytovanie a cestovné im veľa nezostane. Za tieto peniaze musia tvrdo pracovať často v dvoch zamestnaniach naraz. Naproti tomu ponuka štúdia na námornej škole mladým ľuďom umožní získať výborné zamestnanie, ktoré je pre našinca stále veľmi atraktívne, dobre platené, v ktorom majú istotu pracovného miesta, postupu v pozíciách, pravidelnej stravy a ubytovania, ktoré sú poskytované zadarmo. Najväčší dopyt je po strojných dôstojníkoch. 

 

 


 

webygroup

dnes je: 25.5.2018

meniny má: Urban

podrobný kalendár


760188

Úvodná stránka